ברית מילים יהודית-חילונית-הומניסטית כלבבך

בשלב הזה יש לכם בוודאי שאלות רבות, כמו:

  • למה לחגוג טקס לידה?

  • מה המשמעות של יום הולדת בתרבות היהודית?

  • איך חגגו אותו פעם ואיך אפשר לחגוג אותו היום?

  • מהי "ברית מילה"?

  • מהו "זבד הבת"?

  • מהו טקס "ברית מילים" לבן/בת ביהדות החילונית?

  • ואיך משלבים בטקס את שאר בני המשפחה?

כאן תוכלו למצוא טקס לידה כלבבכם, יהודי חילוני בהתאמה אישית ומשפחתית.

צרו קשר

תינוק/ת חדש/ה הגיע/ה לעולם או עוד רגע מגיע/ה. אמא, אבא, סבא, סבתא, המאורע החשוב הזה אכן מהווה סיבה למסיבה משמעותית ומהנה.

אתם בטח נרגשים ועייפים, אולי אפילו אין לכם כוח לתכנונים. ובכל זאת, משהו בכם רוצה אירוע שבמרכזו טקס. אל תדאגו, אנחנו ערוכים היטב לקראתך. במרחק של שיחת טלפון אנחנו נתארגן במהירות הבזק לעריכת טקס שיבטא בחגיגיות את השקפת עולמכם ויתאים בדיוק לחיים שלכם. כמובן שאת טקס הלידה נשמח גם לתכנן אתכם מראש. תמיד נדאג שטקס הלידה היהודי חילוני, "ברית מילים" שלנו, יביע את ההתרגשות האדירה מהפלא הזה, שכולו שלכם.  

 

מה עושים כשנולדה לנו בת? ואנחנו שמחים באותה מידה?

טקס "ברית מילים" הוא טקס המיועד כמובן  לבנים ובנות. בטקס  ניתן לשלב את מגילת "ברית - מילים" של "יהדות חילונית". "ברית המילים" נכתבת ומעוצבת מראש,  יש בה מקום להורים ולבני המשפחה לאחל לתינוק/ת את אשר עם לבם. אם תרצו תוכלו לשלב בטקסט פסוקים מהמקורות, ציטוטים משירים ואפילו התחייבות אישית - הורית לתינוק/ת. רוצים דוגמא?

טקסי "ברית מילים" לבנות יכולים לכלול מרכיבים מטקסי "זבד הבת", וטקסי "ברית מילים" לבנים יכולים להיות חלק מאירוע ברית המילה, בנפרד או במקום. טקסי "ברית מילים" יתאימו גם למשפחות הבוחרות לאמץ תינוק/ת. טקסי "ברית מילים" של "יהדות חילונית" משקפים ערכים הומניסטים באמצעות סמלים ומנהגים מהתרבות היהודית-ישראלית.

הרבנים/רבות שלנו מנוסים בליווי רגיש, מקצועי וסבלני בתהליך שיותאם עבורכם, ועורכים בהצלחה עשרות טקסים בכל רחבי הארץ.

רכזנו עבורכם את כל התשובות לשאלות אלו ולשאלות נוספות

כאן תמצאו תשובות לשאלותיכם בנושא טקסי לידה. התשובות נכתבו ע"י רבני "יהדות חילונית" (בוגרי "תמורה יהדות ישראלית") ומשקפות מגוון דעות וגישות של א/נשים מלומדים שגיבשו את תפיסת עולמם במהלך שנות לימוד רבות ונסיון מקצועי עשיר.

האם טקס לידה "ברית מילים" חילונית מתאים לנו?

למה לעשות טקס לידה "ברית מילים" במשפחה חילונית?


ילד/ה מגיע/ה לעולם, חיים חדשים מתחילים. שני א/נשים הופכים להורים ומקבלים על עצמם/ן את אחד התפקידים המאתגרים בחיים. הולדת ילד/ה הוא אחד האירועים, אם לא ה-אירוע, המשמח ביותר בחיינו. הוא גם שינוי משמעותי, בין אם מדובר בילד/ה ראשון, ובין אם המשפחה מתרחבת בילד/ה נוסף. טקס לידה מציין, מגדיר וחוגג את המשמעות העמוקה של אירוע חיים זה ובמקרים רבים תומך במשפחה הגרעינית והמורחבת בהכלת השינוי המשמח. הטקס מאפשר לעצור לרגע, כדי להוקיר, לאחל, להביע, להרגיש תמיכה, להתגאות, לשמוח, להיות עטוף ולהשתייך. ברור לגמרי כי אלה ערכים הרלוונטיים לחלוטין לחיינו החילונים ולאמונותינו הרואות באדם ריבון לחייו ומסוגל לבחירות עצמאיות ומעצימות.
למי מתאים טקס לידה "ברית מילים" יהודי חילוני?


הטקסים היהודים חילונים שלנו מתאים לכל משפחה שזהו אורח חייה. באופן ספציפי, טקסי הלידה "ברית מילים" מתאימים וחוגגים הורות מכל סוג – ביולוגית או מאמצת, חד הורית וחד מינית, במסגרת נישואים או במסגרת כל הסכם זוגיות/הורות אחר. אנו רואים את ההורות והקשר הורה-ילד כראוי לחגיגה בפני עצמו, בלי קשר לאופי היחסים הזוגיים שלכם. וכמובן, אינכם צריכים להיות מוכרים כיהודים ע"פ ההלכה על מנת לקיים עמנו טקס לידה "ברית מילים". ביחס לחילוניות, חשוב לנו להדגיש כי החילוניות שלנו אינה אנטי תרבות יהודית אלא "חילוניות חיובית" – כזו הרואה את נכסי העבר העשירים של תרבותנו ומתאימה אותם לזמן, למקום ולא/נשים. כך נהגה התרבות היהודית מאז ומתמיד, וכך אנו נוהגים מתוך יושרה מקצועית, אהבה וכבוד.
האם יש סתירה בין "טקס ברית המילה" הדתי לטקס "ברית המילים" היהודי חילוני?


אנו לא רואים סתירה בין הטקסים, אבל הבדלים בהחלט קיימים. נתחיל דווקא מהדמיון: בתרבות היהודית, טקס לרגל הולדת בת או בן הינו "קבלת הפנים" שאנו עורכים לנולד/ת, ובכך אנו מכניסים אותו/ה לחיי המשפחה, לקהילה ולעולמנו. טקס זה מבטא את היותנו חלק מתרבות ומעם, ולפיכך הוא כולל גם את המימד האישי וגם את המימד התרבותי. זהו הטקס הראשון בחיי התינוק/ת, טקס שמבטא את היצירה הברורה ביותר של ההורים. במובן הזה אין הבדל בין טקס ברית המילה הדתי לטקס ברית מילים החילוני. ההבדל יכול להיות בדרך בה מבטאים את הכוונות הללו, ובמשמעות של הסמלים כמו – עריכת ברית מילה פיזית, ברכות – דתיות או חילוניות-הומניסטיות, מקום האישה בטקס – האמא, התינוקת, הסבתא, האחיות, נוקשות המנהג אל מול גמישות ובחירה אישית, ועוד.
איפה אפשר לערוך טקס לידה "ברית מילים" יהודי חילוני?


את הטקס אפשר לערוך בכל מקום בו מתאים לכם. יש הרוצים לערוך טקס באופן אינטימי בבית, עם המשפחה, ויש המעדיפים לערוך אירוע רב משתתפים. הטקס יכול להיות במקום סגור או תחת כיפת השמיים, באתר היסטורי, ביער, בפארק או על שפת הים. אנו נתאים את עצמנו לכל אתר ונמליץ לכם בהתאם על סגנון הטקס המתאים ביותר.
מי אנחנו "יהדות חילונית"?


"יהדות חילונית" הוא מערך ארגוני המשלב הכשרת מנהיגות עם יזמות חברתית ופעילות חינוכית. הפעילות מתבססת על אמונות וערכים הומניסטיים בהשראת מורשת העבר והיצירה העכשווית, בישראל ובעולם היהודי. מטרת "יהדות חילונית" היא לקדם תרבות יהודית חילונית-הומניסטית בצמתים החשובים של חיינו: טקסי חיים ולוח השנה, בתי הספר תנועות הנוער והצבא, קהילות ומרחב ציבורי. מתוך תפיסתנו ההומניסטית, אנו ב"יהדות חילונית" מאמינות ומאמינים, כי מוטלת עלינו האחריות להנחיל לדורות הבאים תרבות עשירה המבוססת על ערכי כבוד האדם, חופש, צדק ושוויון.
מה הניסיון שלנו עם משפחות לפני ואחרי לידה?


כולנו מביאים ומביאות עימנו נסיון מקצועי עשיר בעריכת טקסים ובאינטראקציה עם קהל, ורובנו הגדול מנוסים בגידול ילדים 😊 לכולנו רקע מקצועי בתחומים רלוונטיים כמו: חינוך, הדרכה, ייעוץ והוראה. אנחנו מנוסים בהובלת התהליך כולו, כולל כל שלבי ההכנה לקראת הטקס, ובתכנון הטקס ביחד אתכם ההורים, ועם המשפחה.
אצלנו במשפחה ובקרב החברים לא נהוג לעשות טקס לידה "ברית מילים" אבל לנו זה חשוב, מה ההמלצה?


אם לכם זה חשוב, יש לכם בוודאי סיבה טובה, והמלצתנו היא שתיענו לה. זו התחלה מצוינת, בטח בכל הקשור לגידול ילדים 😊 ברוב המקרים המוכרים לנו, משפחות לא נוהגות לערוך טקס לידה "ברית מילים", משום שהאורתודוכסי אינו מתאים להם והאלטרנטיבה אינה מוכרת דייה. לכן נמליץ לקבוע עימנו פגישה משפחתית, בה נברר מה חשוב לכם, מה הרצונות שלכם מן הטקס, ונחליט איך משלבים הכל יחד לאירוע חגיגי, יפה ומשמעותי. האורחים שלכם יגיעו ויופתעו לגלות שמחכה להם טקס מרגש ומעניין, ואתם תזכו למחמאות רבות. מנסיוננו, "חלוציות" מהסוג הזה משפיעה לטובה על הסביבה.
מה המקום שיש בטקס לאישיות ולרצונות, שלנו?


זה העיקר! האירוע הוא שלכם, אתם וכמובן הרכ/ה הנולד/ת הם במרכז הטקס! (יחד עם שאר המשפחה ואף סבים וסבתות אם תרצו). כל חלק שנחליט שייכלל בטקס – מתן השם, ברכות שלכם, ברכות המשפחה, שירה, נגינה, ציטוטים, סרטונים ועוד – אתם תהיו נוכחים בו בעוצמה: אישית, או באמצעות הרב/ה עורך הטקס.
למה כדאי לי לעשות טקס לידה "ברית מילים" עם יהדות חילונית?


אצלנו זה תהליך משמעותי ומותאם אישית, המעשיר אתכם ואת שאר הנוכחים בטקס. אצלנו זה נעשה מתוך בחירה. נער/ה ומשפחה, הורים יקרים, אתם הרואים עצמכם יהודים חילונים והומניסטים, מחוברים לישראליות ורוצים טקס אישי, משפחתי וייחודי, בהתאמה מוחלטת לחייכם ובשותפות מלאה בעיצובו, אנו הכתובת עבורכם. אכן רצוי וכדאי שתפנו אלינו כדי שטקס "ברית המילים" שלכם ושל בנכם/בתכם בדיוק כלבבכם.

מהו טקס לידה יהודי?

מהי ברית מילה?


ברית המילה היא מצווה בדת היהודית לפיה חובה למול כל זכר יהודי ביום השמיני ללידתו, על ידי חיתוך וסילוק העורלה – העור המכסה את ראש הפין. הטעם מאחורי אקט זה מופיע בפרשת "לך לך" בספר בראשית, כאשר אלוהים כורת ברית (הסכם) עם אברהם. לברית זו שני צדדים: אלוהים מצידו מבטיח לאברהם ריבוי צאצאים, עמים ומלכים מזרעו, הקמת ברית עד בין אברהם וזרעו לאלוהים, וירושת כל ארץ כנען. אברהם מתחייב מצידו למול עצמו ואת זרעו לדורות, כאות לקיום הברית. ברית המילה ליילוד היא מעשה הנתון לבחירתם של הוריו. היא אינה מחויבת בחוק או בתקנות ואף לא נמנית עם מעשים רפואיים המוגדרים בפקודת הרופאים.
מה חושבת "יהדות חילונית" על "ברית המילה"?


"יהדות חילונית" מקבלת בנושא זה, כמו בנושאים רבים אחרים, את התפיסה שיהדות היא תרבות פלורליסטית, בעלת מגוון דעות ומנהגים. טקסי ברית המילים שלנו יכולים להיות במקום או בנוסף לברית מילה הנערכת בבית חולים, באולם, בבית או בכל מקום אחר. ב"יהדות חילונית" אנו מודעים לעובדה שזהו מנהג רב תרבותי, נפוץ בקרב יהודים, מוסלמים, נוצרים ואחרים. כמו כן אנו ערים לעובדה שיש מחלוקת בין רופאים לגבי היתרונות והחסרונות של האקט הכירורגי הזה ושקיימת גם מחלוקת לגבי האתיקה של המעשה בו יוצרים שינוי בגופו של תינוק רך ללא צורך רפואי מוכח וללא יכולת לקבל הסכמתו בשל גילו. מי שבסופו של דבר אחראי לילד הם הוריו, הם אלה שיחליטו איך לגדלו, ובכלל זה מה נכון לעשות בטקס הלידה שלו. אנו כמובן מכבדים את החלטת ההורים.
האם ניתן לשלב "ברית מילה" בטקס "ברית מילים" יהודי חילוני?


ניתן לשלב בין שני הטקסים, כאשר אנו ממליצים ליידע את שני העורכים על קיום הטקס הנוסף, ולהתייעץ עימנו האם נכון לקיימו במשולב או בנפרד.
מהו טקס פדיון הבן?


פדיון הבן הוא טקס שחוגגים לבן בכור בהיותו בן שלושים ואחד ימים. הטקס נעשה על ידי תשלום של חמישה מטבעות כסף טהור הנקראים "סלעים" לאדם שהוא כהן. מקורו של טקס פדיון הבן בתפיסת המקרא את הבנים הבכורים כשייכים לאלוהים. שייכותם לאלוהים נובעת מכך שניצלו ממכת הבכורות וכתודה על הצלתם היו צריכים לעסוק כל חייהם בעבודת האל. לאחר מעשה עגל הזהב, הבכורים הוחלפו ע"י הכהנים והלויים בעבודת האל, תמורת פדיון כספי. הסבר נוסף למעמדם של הבכורים ולציווי לפדותם נוגע לכך שלפי האמונה הדתית היהודית, הטבע כולו נברא, מתפתח ומתקיים ברצון האל, ולפיכך שייך לו. המסורת היהודית ביטאה הכרה זו באמצעות המנהג להקדיש לאל את ביכורי היצירה האנושית: ביכורי פֵּרות ויבול היו מובאים בחג השבועות אל בית המקדש, בכורי בהמות הוקדשו לאל, ואף הבנים הבכורים צריכים היו לעסוק בעבודת הקודש. עריכת הטקס לבכור בגיל חודש היא דרך סמלית לפדותו ולהחזירו לרשות הוריו. הנפדים הם בנים בכורים בלבד שאינם בנים לאב כהן או לוי. פדיון הבן הוא מצווה שמוטלת על האב בלבד ולא על האם.
מהו טקס זבד הבת?


טקס זבד הבת (הידוע גם כ"שמחת הבת" או "בריתה") הוא טקס יהודי הנהוג בעדות שונות, בו נערכת סעודת הודיה על הולדת בת במשפחה. לעיתים נערך הטקס סמוך לזמן הלידה, ואז גם מוכרז בו שמה הפרטי של הבת החדשה, בדומה לטקס ברית מילה. המילה זבד, המופיעה פעם אחת במקרא, פירושה כנראה "חלק טוב". לעומת ברית המילה שהתקיימה כטקס ברור בכל קהילות היהודים בכל זמן, זבד הבת הוא טקס שהתקיים באופן חלקי ביותר, ואין לו מבנה קבוע, אם כי בדרך כלל הוא כלל מתן שם, ברכות וכיבוד מתוק.

למה לבחור רב חילוני?

מה זה רב חילוני?


רב/החילוני/ת הוא מנהיג/ה יהודי-ישראלי, בקיא/ה ביהדות ומאמין בערכים הומניסטיים המציבים את בני ובנות האדם במרכז. רבות ורבנים חילונים עוסקים בעריכת טקסי חיים וחגים, בהקהלת קהילות, בחינוך והוראה בתחומי היהדות ובקידום ערכים הומניסטיים במרחב הציבורי.
איזו הכשרה עוברים רבות ורבנים חילונים?


רבנים חילונים עוברים הכשרה של 4 שנים במכון "תמורה - יהדות ישראלית" להכשרת מנהיגות יהודית הומניסטית. הלימודים, לנשים ולגברים כאחד, כוללים: לימודי המגוון היהודי והישראלי, הגות ואמנות יהודית, לוח השנה העברי, טקסי חיים, קהילה, הומניזם ורטוריקה. לקראת ההסמכה הרבנים נדרשים ליזום ולבצע פרויקטים שונים, ולכתוב פורטפוליו עשיר, כתנאי להסמכתם.
מי צריך רב/ה חילוני/ת?


רבנים ורבות חילוניים הם אנשים בעלי ידע נרחב בתרבות היהודית, מביאים איתם תוכן חיובי של תרבות יהודית חילונית ומבטאים את השקפת עולמם של משפחות ישראליות חילוניות. רבנים ורבות חילוניים מלווים את ההורים הטריים (והמשפחה) בתהליך הכנה משמעותי ואישי, המשלב ומערב אתכם בבניית הטקס, עורכים את הטקס תוך תיאום ומחויבות למשפחה ולוקחים בחשבון את בני המשפחות וקהל האורחים שלהם. לכן, כל מי שמעוניין לקיים טקס יהודי הומניסטי, שמביע את אורח חייו וערכיו, מתאים לו/לה רב/ה חילוני/ת.
כיצד בוחרים רב\ה?


כאן תוכלו לראות את האני מאמין של כל אחת ואחד מהרבנים, דוגמאות לטקסים שערכו, המלצות, ביוגרפיה קצרה ופרטי התקשרות. דרך שיטוט ובדיקה, תוכלו להתרשם מהמגוון, ולהבין מה משמעותי עבורכם. אל תחששו להתקשר ולשאול.
מתי וכמה משלמים לרב/ה?


משלמים לרב/ה דמי רצינות (בין רבע לשליש מהסכום הכולל) בעת ההחלטה "ללכת על זה" ואת שאר הסכום משלמים בזמן האירוע. הסכום ייקבע בין הרב/ה לבין ההורים בפגישה הראשונה.
מתי כדאי לפנות לרב/ה לשם תכנון הטקס?


המלצתנו היא לפנות לרב/ה עוד לפני הלידה – זה יאפשר לכם גמישות ומרחב לתכנון תהליך בניית הטקס. אנו ממליצים לפנות כשלושה חודשים מראש, ע"מ שהטקס ייבנה כתוצר של תהליך משמעותי ומתפתח. ברור לנו שלא לכולם מתאים לתכנן טקס כשהתינוק/ת עדיין לא יצא לאוויר העולם, ולכן אנו עומדים לרשותכם גם בטווח המיידי. אנו מסוגלים לתכנן ולבנות אתכם טקס משמעותי גם בטווח של יומיים-שלושה. לכן, מהרו לפנות אלינו!

ועכשיו בואו נבנה את הטקס שלכם!

איך בונים טקס?


טקס טוב מביע ערכים, רצונות, ייחודיות אישית ומשפחתית, ברכות ותקוות בדרך יצירתית-אמנותית המעוררת התרוממות רוח ושייכות. זוהי מלאכת מחשבת המתחילה בבירור המטרות, הרצונות והמשאלות של בעלי הטקס, נמשכת לבניית חלקים בטקס המבטאים אותם ומושלמת בתפירת החלקים יחדיו למהלך טקסי זורם ומעניין. את התהליך הזה, שהוא חשוב לא פחות מן התוצאה הסופית, תעברו יחד עם הרב/ה שבחרתם. גם אם טווח הזמן עד לטקס הוא קצר, עדיין מובטח לכם כי תעברו תהליך משמעותי.
למה כדאי עורכ/ת טקס מקצועי?


העורך המקצועי , רב/ה חילוני במקרה שלנו, מומחה בתחומו/ה. יש לו/לה ידע רחב בתחומי התרבות היהודית, בעריכת טקסים ובליווי תהליכי הכנה מהסוג הזה. כל זה יאפשר לכם לעצב טקס באיכות גבוהה, כזה שיותיר חותם בלבכם ובלב הקהל לשנים רבות. אנחנו מניחים שאם הייתם עושים את הטקס בעצמכם או מבקשים ממישהו אמין, התוצאה הייתה מוצלחת ביותר, אך עורך טקס מקצועי מאפשר לכם גם טקס מוצלח וגם את החופש ליהנות מן האירוע באופן מושלם. ישנה עוד אפשרות - אם תרצו שנדריך אתכם ליצור טקס שאתם תנחו, פנו אלינו עכשיו ונמשיך משם. איך להעניק תוכן ומשמעות לטקס לידה "ברית מילים" יהודי חילוני? בכל דור בחרו יהודים לתת ביטוי לתפיסת עולמם ואורח חייהם גם בטקסים. אנחנו חלק מאותה תרבות, ולכן האתגר לא רק שאינו חדש, אלא יש לנו אוצרות תרבות מרובים, "עגלה מלאה" ממנה ניתן לבחור.ואלו בדיוק השאלות עימן נעבוד במהלך הכנת הטקס: מהן המשמעויות שאתם רוצים ליצוק לתוך הטקס? מהם התכנים החשובים ואיך משלבים אותם? כל דבר שנבחר – מתן שם, ברכות שלכם, ברכות משפחה, שירה ונגינה, ציטוטים, סרטונים ועוד – יעוצב ייחודית לאור שאלות אלו.
כיצד לשלב את האמונות והערכים שלנו באירוע?


שילוב האמונות והערכים שלכם הוא לב האירוע! אנו נברר את הערכים שלכם, נשמח בהם ונעריך אותם, נראה איך הם משתקפים בחייכם, ובאיזה אופן הם מתבטאים בכל אלמנט שנבחר לטקס. לדוגמא, אם אתם שותפים למאמינים בשוויון מגדרי נדאג לכך שהטקס ישקף זאת, או אם חשוב לכם להדגיש את אמונתכם בזכויות אדם ובזכויות והחובות הנובעות מכך גם ביחס לתינוקות וילדים, נחשוב יחדיו כיצד לשלב זאת.
מה התהליך?


התהליך תלוי במידת העצמאות של המשפחה ובמידת הנכונות שלה להשקיע בעצמה בהכנות. האינטנסיביות שלו קשורה גם לעיתוי הפנייה אלינו – האם מדובר בזמן משמעותי לפני הטקס או בטווח ימים קצר יחסית. בשני המקרים אנו נכוון אתכם להשקעה המתאימה לכם ונבטא את כל המקצועיות והידע שלנו כדי שהטקס יותאם לכם בדיור.
איך עובדים איתנו?


בוחרים את הרב/ה המתאים לכם ופונים אליו/ה ישירות, או באמצעות מרכז הטקסים שלנו תמיד תתקיים פגישה ראשונה שהיא ללא התחייבות. אם במהלכה תחליטו לערוך את הטקס עם אותו הרב/ה אז ייקבע ההסכם ביניכם ותמשיכו יחדיו.

בנוסף למענה על שאלות אלו, אנו הכתובת בשבילכם להתאמת רב/ה שילווה אתכם בתהליך יצירת הטקס ועריכתו

 

טקס לידה