חתונה חילונית

 
 

הגעתם למקום הנכון: חתונה חילונית כלבבכם.

צור קשר

טקס הנישואים שלכם הוא חוויה מכוננת לרגעים ולשנים שבאות אחריו. על כן חשוב להשקיע בתכנים ובדרך שתחגגו, כך שהטקס יהיה איכותי ומתאים לאורח החיים שלכם.

אנחנו מציעים פתרון כולל לנישואים בישראל: טקס חתונה יהודי חילוני משמעותי ותעודת זוגיות מטעם משפחה חדשה

מה מיוחד בטקס הנישואין היהודי החילוני?

אלפי טקסים כאלה מתקיימים בשנים האחרונות ברחבי ישראל. באתר תוכלו לפגוש את הנשים והאנשים שעבורם רבנות חילונית היא מרכזית ומשמעותית בחייהם. בעלי תואר אקדמי גבוה, הם למדו בנוסף במסלול הרבנות של תמורה יהדות ישראלית, ואת כל המקצועיות, השירות, הידע והכלים שצברו הם יממשו בטקס האישי והייחודי שלכם ושלכן.

בנות ובני האדם הם במרכז הטקס ולא ישויות העומדות מחוצה להם. הקידוש הוא אקט של הבדלה ובחירה אוטונומית. הטקסטים נלמדים ונבחרים בקפידה ומורכבים מטקסטים מסורתיים, תרבות העולם והתרבות היהודית המודרנית. הטקסט הסופי נכתב במשותף על ידי עורכי הטקסים ובעלי האירוע. הטקס שנוצר הוא שוויוני, הדדי ובעל הוויה של חתונה ישראלית, חתונה שווה.

 

מהי חתונה יהודית חילונית - הומניסטית?

הומניסטית

כי שאיפה לחיים אנושיים טובים היא במרכז אמונותינו, ריבוניים לחיינו ודוגלים בערכים של חירות וצדק, שוויון וכבוד האדם.

חילונית

כי זהו אורח החיים שלנו, חופשיים ממחויבות למצוות דת, וחופשיים לעצב את חיינו כרצוננו.

יהודית ישראלית

כי היהדות הישראלית היא תרבותנו, לומדת מן העבר ומתחדשת בהווה.

אנחנו קוראים לזה: "חתונה ביושרה"

וכך נערוך את טקס הנישואים שלכם, מדוייק ונכון לכם.

"חתונה ביושרה" מאפשרת ביטוי חגיגי והולם לערכים והשקפת עולם. באירוע שהוא "חתונה ביושרה" אין התחפשות, אין מחאה ואין העמדת פנים. מה שיש בו הוא הלימה בין ערכים ואופן ביטויים.

שאלות ותשובות בנושא טקס חתונה יהודית - חילונית - הומניסטית:

למה לבחור רב/ה חילוני/ת?

מה זה רב/ה חילוני/ת?


רב/החילוני/ת הוא מנהיג/ה יהודי-ישראלי, בקיא/ה ביהדות ומאמין בערכים הומניסטיים המציבים את בני ובנות האדם במרכז. רבות ורבנים חילונים עוסקים בעריכת טקסי חיים וחגים, בהקהלת קהילות, בחינוך והוראה בתחומי היהדות ובקידום ערכים הומניסטיים במרחב הציבורי.
איזו הכשרה עוברים רבות ורבנים חילונים?


רבנים חילונים עוברים הכשרה של 4 שנים במכון תמורה יהדות ישראלית להכשרת מנהיגות יהודית הומניסטית. הלימודים, לנשים ולגברים כאחד, כוללים: לימודי המגוון היהודי והישראלי, הגות ואמנות יהודית, לוח השנה העברי, טקסי חיים, קהילה, הומניזם ורטוריקה. לקראת ההסמכה הרבנים נדרשים ליזום ולבצע פרויקטים שונים, ולכתוב פורטפוליו עשיר, כתנאי להסמכתם.
מי צריך רב/ה חילוני/ת?


על פי המסורת הדתית עורך טקס נישואין לא חייב להיות רב, אם כי הרבנות בישראל כופה להינשא אך ורק על ידי רבנים המוכרים עליה. רבנים ורבות חילוניים הם אנשים בעלי ידע נרחב בתרבות היהודית, מביאים איתם תוכן חיובי של תרבות יהודית חילונית ומבטאים את השקפת עולמם של זוגות חילוניים. רבנים ורבות חילוניים מלווים את הזוגות הנישאים בתהליך הכנה משמעותי ואישי, המשלב ומערב את בני הזוג בבניית הטקס, עורכים את הטקס תוך תיאום ומחויבות עם בני הזוג ולוקחים בחשבון את בני המשפחות וקהל האורחים שלהם. לכן, כל מי שמעוניין לקיים טקס יהודי הומניסטי, שמביע את אורח חייו וערכיו, מתאים לו/לה רב/ה חילוני/ת. לדוגמא: אתם דוגלים בערך השוויון בין בני הזוג? אתם רוצים טקס שבו אהבתכם ובחירותיכם הם המרכז? חשוב לכם לבטא את הייחודיות בזוגיותכם ובחייכם? מתאים לכם רב חילוני!
כיצד בוחרים רב/ה?


כאן תוכלו לראות את האני מאמין של כל אחת ואחד מהרבנים, דוגמאות לטקסים שערכו, המלצות, ביוגרפיה קצרה ופרטי התקשרות. דרך שיטוט ובדיקה, תוכלו להתרשם מהמגוון, ולהבין מה משמעותי עבורכם. אל תחששו להתקשר ולשאול.
כמה זה עולה?


כל רב בוחר את הסכום אותו הוא גובה בהתאם למיקום החתונה. כשהסכום המומלץ הוא 1600 ₪ ותוספת הרב לוקח בהתאם למיקום החתונה ובהתאם לתוספות שהזוג מבקש כגון כתובה מעוצבת.
מתי וכמה משלמים לרב/ה?


משלמים לרב/ה דמי רצינות ואת שאר הסכום משלמים אחרי החופה. הסכום ייקבע בין הרב/ה לבין בני הזוג בפגישה הראשונה.
מתי כדאי לפנות לרב/ה לשם תכנון הטקס?


כדאי לפנות כמה שיותר מוקדם – זה יאפשר לכם גמישות ומרחב לתכנון תהליך בניית הטקס. חלק מהרבנים מציעים תהליך הכנה קצר, וחלק מציעים תהליך ממושך ומעמיק, שכולל שותפות רבה מצד הזוג המתחתן.

מרכיבי החתונה ומשמעותם:

מהי הכתובה, ומה משמעותה ב"יהודית חילונית"?


הכתובה במסורת היהודית הדתית, היא מסמך משפטי המסדיר את יחסי הזוג, כלומר הזכויות והחובות של שני הצדדים. הבסיס לכתובה נמצא במסכת קידושין במשנה, ובאופן טבעי תוכן הכתובה מבטא את המקובל ביחסים החברתיים והזוגיים באותה התקופה. בחתונה יהודית חילונית הכתובה היא סמל לבחירתכם, שבאמצעותו בני הזוג מביעים במלל את כוונתם ההדדית, רגשותיהם וחזונם הזוגי המשותף. זוהי הכרזה חגיגית, שוויונית ומנוסח אישית, ולא מסמך משפטי מחייב (הנקרא בדר"כ הסכם קדם נישואים, ואותו אנו ממליצים לערוך בנפרד- כמקובל בתקופה המודרנית, ברוח שוויונית מלאה).
מהי ההינומה, ומה משמעותה ב"יהודית חילונית"?


המילה הינומה באה מיוונית ומופיעה לראשונה במשנה במסכת כתובות כאשר מסופר כי האישה יצאה מביתה לבית בעלה "בהינומה וראשה פרוע". חכמי התלמוד, שלא ידעו את פירוש המילה החליטו כי משמעותה צעיף, ולימים הפכה להיות כיסוי של פני הכלה. הכיסוי סימל צניעות אך גם את מעמדה של האשה ולכן בימינו יש המסתייגים מסמל זה. בחתונה יהודית חילונית אנו ממליצים להקפיד על מעמד שוויוני של האשה ולכן הינומה אפשרית בתנאי שהזוג והקהל מבין או מפרש כי זהו פריט לבוש והידור ולא מעבר.
מהי החופה, ומה משמעותה ב"יהודית חילונית"?


חופה היא סמל לבית. המילה חופה כבר מוזכרת בתנ"ך אך כנראה במשמעות שונה מזו שאנו מתכוונים אליה כיום. בתקופת חז"ל החופה הייתה סמל לבית החתן אליו נכנסת הכלה, וכבר נעשה חיבור ברור בין החופה לטקס הנישואין. בחתונה יהודית חילונית החופה היא סמל לבחירתכם, והיא מייצגת את ביתכם המשותף, שנבנה על ידיכם ושייך לשניכם. תחת החופה עומדים כל מי שבני הזוג בוחרים שיעמדו. בכל מקרה - גם במסורת הדתית אין כל הכרח או איסור הלכתי לחופה וגם לא לזהות האנשים העומדים תחתיה.
מהם הקידושין, ומה משמעותם ב"יהודית חילונית"?


הקידושין, במסורת היהודית הדתית מימי התלמוד, הוא אקט שמשמעותו משפטית בו הגבר מקבל זכות קניין על אשה והיא מקודשת לו. האקט בעליל אינו שוויוני: האשה מעתה אסורה לאחרים ואם ייולדו לה ילדים מגבר שאינו בעלה הם ייחשבו ממזרים; הגבר חופשי ואין לאישה בעלות קניינית עליו. במסכת קידושין מתוארות שלוש אפשרויות למעשה קידושין: כסף, לפחות שווה פרוטה, כיום הטבעת היא הסמל; שטר כלומר התחייבות כתובה, שהפכה לכתובה שנכתבה בארמית כדי שכולם יבינו; ביאה, כלומר קיום יחסי מין, כמקובל במסורת המקראית. ככל אקט בעל משמעות משפטית, גם לקידושין הוצמדו שני עדים (כמפורט במסכת סנהדרין). יצוין כי על אף שמדובר במעשה משפטי, המסורת הרבנית לא צירפה חובה הסתייעות בגורם שלישי בטקס הקידושין (הכוונה לממסד כלשהו או רב), אך בפועל נוצר מנהג בו אדם כלשהו מישראל - "מסדר קידושין"- כשמו כן הוא, מסייע לבני הזוג לקיים את טקס הקידושין. בחתונה יהודית חילונית קידושין הנו חלק משמעותי ומרגש בטקס בו בני הזוג מצהירים על אהבתם, נאמנותם ומחויבותם זה לזה. זו הקדשה המבוססת על לימוד ובחירה, אישית, שוויונית והדדית, באמצעות נוסח או אקט משמעותי עבור בני הזוג.
מהי טבעת הנישואים, ומה משמעותה ב"יהודית חילונית"?


במסורת היהודית הדתית, ככתוב במשנה במסכת קידושין: "האשה נקנית בשלוש דרכים... בכסף, בשטר ובביאה". בכסף, מדובר בחפץ בעל ערך סמלי של פרוטה, שלימים הפך למנהג בו הגבר עונד טבעת לכלתו כחלק ממעשה הקידושין. נהוג כי הטבעת תהיה חלקה ופשוטה ע"מ שלא ניתן יהיה להעריך נכון את שוויה, אחרת יהיה חשש שהכלה הסכימה להנשא רק בגלל ערכה היקר של הטבעת. כמו כן, החתן חייב לקנותה מכספו שלו. בטקס זה חשוב ביותר כי רק החתן מקדש, (דרך המשפט "הרי את מקודשת לי") משום שהנישואים הם מהלך בו האשה עוברת מבית אביה לבית בעלה, עיסקה בין גברים בחברה פטריארכלית. לכן, מצב בו האשה מקדשת במקביל או היא בלבד המקדשת, "אינו תופס". בחתונה יהודית חילונית, ריבונית ושוויונית, ברור כי הקידושין הם אקט הדדי. אחת הדרכים לתת פומביות לערך זה היא ע"י ענידת טבעות הדדית ואמירת משפטי קידושין אישיים והדדיים. את טבעות הנישואים יכול הזוג לרכוש יחד או לחוד והן יכולות להיות מכל סוג.
מהן שבע הברכות ומה משמעותן ב"יהודית חילונית"?


במסורת היהודית דתית, נקראות הברכות "ברכת חתנים" והן נותנות לטקס הנישואים את משמעותו הדתית. הן הוכנסו לטקס כנראה כבר בתקופת המשנה, ובתלמוד הבבלי במסכת כתובות מוצאים לראשונה את הנוסח ו בו שש ברכות בלבד. הברכה השביעית, על היין, הוכנסה בתקופת הגאונים, אם כי ייתכן שנהגו לברכה עוד קודם. את הברכות אמרו לראשונה מתחת לחופה, ולאחר מכן בכל שבעת ימי משתה הנישואים בנוכחות הגברים בלבד ובמניין. בחתונה יהודית חילונית זהו חלק מהטקס לבחירתכם, והברכות תהיינה חלק מהטקס בצורות שונות: אם בעיבוד הברכות לשפה יהודית חילונית דרך הכרת משמעותן, אם בברכות אישיות של בני משפחה וחברים ואם בברכות הדדיות האחד לשני. זהו חלק מתהליך בניית הטקס עם הרב/ה שלכם. נוסח רבני מרח"ב לשבע ברכות חילוניות-הומניסטיות: שבע הברכות אותן נברך הן מילות תודה וברכות שגובשו בנישואין יהודיים במשך דורות רבים. אנו ממשיכים וממשיכות מסורת עתיקה זו עם התאמה לזמן, לאוהבים, למקום ולבני האדם בעת שלנו.

 • נברך על היין ועל שמחת בני/בנות הזוג
 • נברך על האדם ועל היכולת שניתנה לנו, בני האנוש, להבדיל בין טוב לרע
 • נברך על עולמנו המופלא ומלא המשמעות, ועלינו, בני האדם, שניתנה לנו הזכות ליהנות ממנעמיו והוטלה עלינו החובה לשמור עליו מכל משמר.
 • נברך על האדם, השומר על צלמו, צלם האנוש, גם ברגעיו הקשים ביותר.
 • ברוכה את האנושות, המתקיימת ע"י זיווג זיווגים ולידת בנות ובנים.
 • ברוכים אתם, השותפים לשמחת הכלולות, בני המשפחה, הרעים, המכרים, וכל יושבי תבל, בברכת שמחה שלמה, ללא ידיעת צער מעתה ועד עולם.
 • נברך את כל דרי תבל, את בני הזוג ומשפחתם ואתכם, קהילת חתונה אהובה, חברים ואורחים בבריאות אין קץ, אהבת נצח, פרנסה טובה ומהנה, בשאון ילדים, בבית חם ואוהב, בזוגיות מאושרת וארוכת ימים, בצחוק, שמחה, ששון, גילה, רינה ודיצה, אהבה, אחווה ושלום ורעות.
עוד יישמע בהרי יהודה ובחוצות ירושלים, קול ששון וקול שמחה, קול חתן וקול כלה.
למה שוברים כוס, ומה משמעות המנהג ב"יהודית חילונית"?


מנהג שבירת הכוס מתחת לחופה אינו ידוע מימי התלמוד ולא מתקופת הגאונים. בתלמוד נמצא רק המלצה שלא להיות בשמחה גדולה מדיי ולכן ישנן דוגמאות לשבירת כלי זכוכית יקרים בחתונה, כדי להתעצב. כשמנהג השבירה החל להתקבע לקראת ימי הביניים, נוספה לו בדיעבד המשמעות של זכר לחורבן ירושלים, עם הפסוק אותו אומר החתן: "אם אשכחך ירושלים תשכח ימיני..." בחתונה יהודית חילונית זהו סמל לבחירתכם, בעל משמעויות שונות, למשל: ביטוי סמלי של צמיחה מתוך משברים, הבנה שחיים משותפים מורכבים מרגעים של שמחה ורגעים של עצב וקושי, סמל לאמונת הזוג בחוזק הקשר ביניהם גם ברגעי שבירה, סמל של שבירה והתחלה חדשה, מרווקות לחיים משותפים. ברוח השוויון וההדדיות אנו ממליצים על שבירת כוס ע"י שני בני הזוג, ובליווי אמירה משותפת.
מהי הכיפה, ומה משמעותה ב"יהודית חילונית"?


כיפה חובשים גברים בלבד, וביהדות הדתית היא מסמלת את אמונת האדם באלוהים ואת היותו אדם הנשמע להלכה. בתורה מוצאים חובת חבישת מגבעת לכהנים ומצנפת לכהן הגדול, בעת עבודתם בבית המקדש, אך שאר העם אינו מצווה על כיסוי ראש. חבישת כיסוי ראש במשמעות דתית של יראת שמיים מופיעה לראשונה בתלמוד, אך נראה שרק לאחר פרסום ספר ההלכות "שולחן ערוך", החלו יהודים לחבוש כיפה דרך קבע ומחוץ לתפילות בבתי הכנסת. חשוב לציין כי גם בנצרות ובאסלאם נמצא מנהגי חבישת כיסוי ראש ומאותו הטעם: ביטוי יראת שמיים ואלוהים וביטוי אדיקות דתית. בחתונה יהודית חילונית שהיא חתונה ביושרה, ללא התחפשות או העמדת פנים, הרב/ה לא יחבשו כיפה. אם לכיפה יש עבורכם משמעות מסורתית ותרבותית שאינה דתית, עורך/ת הטקס שלכם ישמח לברר זאת עימכם ולמצוא יחד את הדרך לייצג את המשמעות הזו בטקס שלכם.
מהי הטלית, ומה משמעותה ב"יהודית חילונית"?


הטלית, אריג מלבני שבכל אחת מקצותיו נמצאים חוטי הציצית, היא בגד אותו עוטים גברים דתיים בעת התפילה. השימוש בטלית הוא כדי לאפשר למתפלל להיות עם עצמו ומכאן מרוכז יותר בתפילתו. בחלק מקהילות ישראל נהוג כי הגבר ישתמש בטלית רק אחרי נישואיו, ולכן החתן מתעטף בטלית בטקס עצמו. הטלית היא סמל ייחודי של התרבות היהודית, אך כאמור במובנה הדתי מיועדת לשימוש גברים בלבד. בחתונה יהודית חילונית אין צורך בטלית, בגלל האופי החילוני של הטקס. אם הטלית כסמל משמעותית לכם, התייעצו עם הרב/ה שלכם איך נכון לשלב אותה בטקס.
האם ניתן להוסיף או להשמיט מרכיבים לטקס?


חתונה יהודית- היא טקס המסמל את החלטתכם להקים בית משותף בזיקה למורשת הרחבה של תרבות עם ישראל. חתונה יהודית-חילונית היא הומניסטית - כלומר שוויונית וריבונית, על כן אתם, בני הזוג במרכזה- הטקס פונה אליכם ומלכתחילה אתם מעורבים בהכרה מלאה בבחירת סמלי הטקס מתוך הסמלים בתרבות היהודית. מתוך כך, תהליך הלימוד הנו שלב מתבקש בדרך לטקס, ובמהלכו רצוי וניתן שתגבשו את הטקס הייחודי שלכם, ותבחרו מה להוסיף, מה להשמיט, מה לומר ואיך לעשות. חתונה יהודית- היא טקס המסמל את החלטתכם להקים בית משותף בזיקה למורשת הרחבה של תרבות עם ישראל. חתונה יהודית-חילונית היא הומניסטית - כלומר שוויונית וריבונית, על כן בני הזוג במרכזה- הטקס פונה אליהם ולכתחילה הם מעורבים בהכרה מלאה בבחירת סמלי הטקס מתוך הסמלים בתרבות היהודית- לכן תהליך הלימוד הנו שלב מתבקש בדרך לטקס.

האם החתונה יהודית חילונית מתאימה לי?

למי מתאים טקס חתונה יהודי חילוני?


טקס חתונה יהודי חילוני והומניסטי מתאים לכל מי שערכיו/ה ואורח חייו/ה הם כאלה. חתונה יהודית חילונית רואה את התרבות היהודית כחלק משמעותי מן הזהות שלנו וכבסיס חשוב ללימוד והשראה. המרכיב החילוני-הומניסטי פירושו שהטקס מעמיד אתכם במרכז, כשני אנשים ריבוניים שהחליטו לקשור את חייהם יחד בהחלטה חופשית ובבחירה מלאה. לכן הטקס יהיה שזור באמירות ובמעשים שמבטאים אתכם ומביאים את הקול שלכם. כל זוג שאינו רוצה או אינו יכול להינשא בחתונה רבנית אורתודוקסית מוזמן לפנות אלינו וליהנות מטקס מלא בתוכן ועשיר ברוח ובשמחה.
איפה אפשר לערוך חתונה יהודית חילונית?


ניתן לערוך חתונה יהודית חילונית בכל מקום בארץ ובעולם. הרבנים והרבות שלנו עורכים מאות טקסים בכל שנה, ומגיעים לכל מקום בארץ. ערכנו טקסים רבים גם בחו"ל, ורבים מרבנינו דוברי שפות שונות כמו: אנגלית, ספרדית, רוסית ובעת הצורך נעזרנו בתרגום.
למה כדאי לי לעשות טקס חתונה עם יהדות חילונית?


את וגם אתה, הרואים עצמכם יהודים חילונים והומניסטים, מחוברים לישראליות ורוצים טקס אישי וייחודי, בהתאמה מוחלטת לחייכם ובשותפות מלאה בעיצובו, אנו הכתובת עבורכם. אכן רצוי וכדאי שתפנו אלינו כדי שטקס החתונה שלכם תהיה בדיוק כמו שחלמתם.
מי אנחנו "יהדות חילונית"?


"יהדות חילונית" הוא מערך ארגוני המשלב הכשרת מנהיגות עם יזמות חברתית ופעילות חינוכית. הפעילות מתבססת על אמונות וערכים הומניסטיים בהשראת מורשת העבר והיצירה העכשווית, בישראל ובעולם היהודי. מטרת "יהדות חילונית" היא לקדם תרבות יהודית חילונית-הומניסטית בצמתים החשובים של חיינו: טקסי חיים ולוח השנה, בתי הספר תנועות הנוער והצבא, קהילות ומרחב ציבורי. מתוך תפיסתנו ההומניסטית, אנו ב"יהדות חילונית" מאמינות ומאמינים, כי מוטלת עלינו האחריות להנחיל לדורות הבאים תרבות עשירה המבוססת על ערכי כבוד האדם, חופש, צדק ושוויון.
מה זו "תעודת זוגיות"?


תעודת זוגיות של ארגון "משפחה חדשה" הינה תעודה המעידה על כך שהנושאים אותה הם בני זוג, שמסרו הצהרה משותפת בדבר התחייבותם הזוגית, הצהרתם אושרה ונחתמה על ידי עורך דין, ולכן הם זכאים לאותן זכויות כמו ידועים בציבור/בני זוג נשואים.

מהי חתונה יהודית חילונית?

מהי הכתובה, ומה משמעותה ב"יהודית חילונית"?


הכתובה במסורת היהודית הדתית, היא מסמך משפטי המסדיר את יחסי הזוג, כלומר הזכויות והחובות של שני הצדדים. הבסיס לכתובה נמצא במסכת קידושין במשנה, ובאופן טבעי תוכן הכתובה מבטא את המקובל ביחסים החברתיים והזוגיים באותה התקופה. בחתונה יהודית חילונית הכתובה היא סמל לבחירתכם, שבאמצעותו בני הזוג מביעים במלל את כוונתם ההדדית, רגשותיהם וחזונם הזוגי המשותף. זוהי הכרזה חגיגית, שוויונית ומנוסח אישית, ולא מסמך משפטי מחייב (הנקרא בדר"כ הסכם קדם נישואים, ואותו אנו ממליצים לערוך בנפרד- כמקובל בתקופה המודרנית, ברוח שוויונית מלאה).
מהי ההינומה, ומה משמעותה ב"יהודית חילונית"?


המילה הינומה באה מיוונית ומופיעה לראשונה במשנה במסכת כתובות כאשר מסופר כי האישה יצאה מביתה לבית בעלה "בהינומה וראשה פרוע". חכמי התלמוד, שלא ידעו את פירוש המילה החליטו כי משמעותה צעיף, ולימים הפכה להיות כיסוי של פני הכלה. הכיסוי סימל צניעות אך גם את מעמדה של האשה ולכן בימינו יש המסתייגים מסמל זה. בחתונה יהודית חילונית אנו ממליצים להקפיד על מעמד שוויוני של האשה ולכן הינומה אפשרית בתנאי שהזוג והקהל מבין או מפרש כי זהו פריט לבוש והידור ולא מעבר.
מהי החופה, ומה משמעותה ב"יהודית חילונית"?


חופה היא סמל לבית. המילה חופה כבר מוזכרת בתנ"ך אך כנראה במשמעות שונה מזו שאנו מתכוונים אליה כיום. בתקופת חז"ל החופה הייתה סמל לבית החתן אליו נכנסת הכלה, וכבר נעשה חיבור ברור בין החופה לטקס הנישואין. בחתונה יהודית חילונית החופה היא סמל לבחירתכם, והיא מייצגת את ביתכם המשותף, שנבנה על ידיכם ושייך לשניכם. תחת החופה עומדים כל מי שבני הזוג בוחרים שיעמדו. בכל מקרה - גם במסורת הדתית אין כל הכרח או איסור הלכתי לחופה וגם לא לזהות האנשים העומדים תחתיה.
מהם הקידושין, ומה משמעותם ב"יהודית חילונית"?


הקידושין, במסורת היהודית הדתית מימי התלמוד, הוא אקט שמשמעותו משפטית בו הגבר מקבל זכות קניין על אשה והיא מקודשת לו. האקט בעליל אינו שוויוני: האשה מעתה אסורה לאחרים ואם ייולדו לה ילדים מגבר שאינו בעלה הם ייחשבו ממזרים; הגבר חופשי ואין לאישה בעלות קניינית עליו. במסכת קידושין מתוארות שלוש אפשרויות למעשה קידושין: כסף, לפחות שווה פרוטה, כיום הטבעת היא הסמל; שטר כלומר התחייבות כתובה, שהפכה לכתובה שנכתבה בארמית כדי שכולם יבינו; ביאה, כלומר קיום יחסי מין, כמקובל במסורת המקראית. ככל אקט בעל משמעות משפטית, גם לקידושין הוצמדו שני עדים (כמפורט במסכת סנהדרין). יצוין כי על אף שמדובר במעשה משפטי, המסורת הרבנית לא צירפה חובה הסתייעות בגורם שלישי בטקס הקידושין (הכוונה לממסד כלשהו או רב), אך בפועל נוצר מנהג בו אדם כלשהו מישראל - "מסדר קידושין"- כשמו כן הוא, מסייע לבני הזוג לקיים את טקס הקידושין. בחתונה יהודית חילונית קידושין הנו חלק משמעותי ומרגש בטקס בו בני הזוג מצהירים על אהבתם, נאמנותם ומחויבותם זה לזה. זו הקדשה המבוססת על לימוד ובחירה, אישית, שוויונית והדדית, באמצעות נוסח או אקט משמעותי עבור בני הזוג.
מהי טבעת הנישואים, ומה משמעותה ב"יהודית חילונית"?


במסורת היהודית הדתית, ככתוב במשנה במסכת קידושין: "האשה נקנית בשלוש דרכים... בכסף, בשטר ובביאה". בכסף, מדובר בחפץ בעל ערך סמלי של פרוטה, שלימים הפך למנהג בו הגבר עונד טבעת לכלתו כחלק ממעשה הקידושין. נהוג כי הטבעת תהיה חלקה ופשוטה ע"מ שלא ניתן יהיה להעריך נכון את שוויה, אחרת יהיה חשש שהכלה הסכימה להנשא רק בגלל ערכה היקר של הטבעת. כמו כן, החתן חייב לקנותה מכספו שלו. בטקס זה חשוב ביותר כי רק החתן מקדש, (דרך המשפט "הרי את מקודשת לי") משום שהנישואים הם מהלך בו האשה עוברת מבית אביה לבית בעלה, עיסקה בין גברים בחברה פטריארכלית. לכן, מצב בו האשה מקדשת במקביל או היא בלבד המקדשת, "אינו תופס". בחתונה יהודית חילונית, ריבונית ושוויונית, ברור כי הקידושין הם אקט הדדי. אחת הדרכים לתת פומביות לערך זה היא ע"י ענידת טבעות הדדית ואמירת משפטי קידושין אישיים והדדיים. את טבעות הנישואים יכול הזוג לרכוש יחד או לחוד והן יכולות להיות מכל סוג.
מהן שבע הברכות ומה משמעותן ב"יהודית חילונית"?


במסורת היהודית דתית, נקראות הברכות "ברכת חתנים" והן נותנות לטקס הנישואים את משמעותו הדתית. הן הוכנסו לטקס כנראה כבר בתקופת המשנה, ובתלמוד הבבלי במסכת כתובות מוצאים לראשונה את הנוסח ו בו שש ברכות בלבד. הברכה השביעית, על היין, הוכנסה בתקופת הגאונים, אם כי ייתכן שנהגו לברכה עוד קודם. את הברכות אמרו לראשונה מתחת לחופה, ולאחר מכן בכל שבעת ימי משתה הנישואים בנוכחות הגברים בלבד ובמניין. בחתונה יהודית חילונית זהו חלק מהטקס לבחירתכם, והברכות תהיינה חלק מהטקס בצורות שונות: אם בעיבוד הברכות לשפה יהודית חילונית דרך הכרת משמעותן, אם בברכות אישיות של בני משפחה וחברים ואם בברכות הדדיות האחד לשני. זהו חלק מתהליך בניית הטקס עם הרב/ה שלכם. נוסח רבני מרח"ב לשבע ברכות חילוניות-הומניסטיות: שבע הברכות אותן נברך הן מילות תודה וברכות שגובשו בנישואין יהודיים במשך דורות רבים. אנו ממשיכים וממשיכות מסורת עתיקה זו עם התאמה לזמן, לאוהבים, למקום ולבני האדם בעת שלנו.

 • נברך על היין ועל שמחת בני/בנות הזוג
 • נברך על האדם ועל היכולת שניתנה לנו, בני האנוש, להבדיל בין טוב לרע
 • נברך על עולמנו המופלא ומלא המשמעות, ועלינו, בני האדם, שניתנה לנו הזכות ליהנות ממנעמיו והוטלה עלינו החובה לשמור עליו מכל משמר.
 • נברך על האדם, השומר על צלמו, צלם האנוש, גם ברגעיו הקשים ביותר.
 • ברוכה את האנושות, המתקיימת ע"י זיווג זיווגים ולידת בנות ובנים.
 • ברוכים אתם, השותפים לשמחת הכלולות, בני המשפחה, הרעים, המכרים, וכל יושבי תבל, בברכת שמחה שלמה, ללא ידיעת צער מעתה ועד עולם.
 • נברך את כל דרי תבל, את בני הזוג ומשפחתם ואתכם, קהילת חתונה אהובה, חברים ואורחים בבריאות אין קץ, אהבת נצח, פרנסה טובה ומהנה, בשאון ילדים, בבית חם ואוהב, בזוגיות מאושרת וארוכת ימים, בצחוק, שמחה, ששון, גילה, רינה ודיצה, אהבה, אחווה ושלום ורעות.
עוד יישמע בהרי יהודה ובחוצות ירושלים, קול ששון וקול שמחה, קול חתן וקול כלה.
למה שוברים כוס, ומה משמעות המנהג ב"יהודית חילונית"?


מנהג שבירת הכוס מתחת לחופה אינו ידוע מימי התלמוד ולא מתקופת הגאונים. בתלמוד נמצא רק המלצה שלא להיות בשמחה גדולה מדיי ולכן ישנן דוגמאות לשבירת כלי זכוכית יקרים בחתונה, כדי להתעצב. כשמנהג השבירה החל להתקבע לקראת ימי הביניים, נוספה לו בדיעבד המשמעות של זכר לחורבן ירושלים, עם הפסוק אותו אומר החתן: "אם אשכחך ירושלים תשכח ימיני..." בחתונה יהודית חילונית זהו סמל לבחירתכם, בעל משמעויות שונות, למשל: ביטוי סמלי של צמיחה מתוך משברים, הבנה שחיים משותפים מורכבים מרגעים של שמחה ורגעים של עצב וקושי, סמל לאמונת הזוג בחוזק הקשר ביניהם גם ברגעי שבירה, סמל של שבירה והתחלה חדשה, מרווקות לחיים משותפים. ברוח השוויון וההדדיות אנו ממליצים על שבירת כוס ע"י שני בני הזוג, ובליווי אמירה משותפת.
מהי הכיפה, ומה משמעותה ב"יהודית חילונית"?


כיפה חובשים גברים בלבד, וביהדות הדתית היא מסמלת את אמונת האדם באלוהים ואת היותו אדם הנשמע להלכה. בתורה מוצאים חובת חבישת מגבעת לכהנים ומצנפת לכהן הגדול, בעת עבודתם בבית המקדש, אך שאר העם אינו מצווה על כיסוי ראש. חבישת כיסוי ראש במשמעות דתית של יראת שמיים מופיעה לראשונה בתלמוד, אך נראה שרק לאחר פרסום ספר ההלכות "שולחן ערוך", החלו יהודים לחבוש כיפה דרך קבע ומחוץ לתפילות בבתי הכנסת. חשוב לציין כי גם בנצרות ובאסלאם נמצא מנהגי חבישת כיסוי ראש ומאותו הטעם: ביטוי יראת שמיים ואלוהים וביטוי אדיקות דתית. בחתונה יהודית חילונית שהיא חתונה ביושרה, ללא התחפשות או העמדת פנים, הרב/ה לא יחבשו כיפה. אם לכיפה יש עבורכם משמעות מסורתית ותרבותית שאינה דתית, עורך/ת הטקס שלכם ישמח לברר זאת עימכם ולמצוא יחד את הדרך לייצג את המשמעות הזו בטקס שלכם.
מהי הטלית, ומה משמעותה ב"יהודית חילונית"?


הטלית, אריג מלבני שבכל אחת מקצותיו נמצאים חוטי הציצית, היא בגד אותו עוטים גברים דתיים בעת התפילה. השימוש בטלית הוא כדי לאפשר למתפלל להיות עם עצמו ומכאן מרוכז יותר בתפילתו. בחלק מקהילות ישראל נהוג כי הגבר ישתמש בטלית רק אחרי נישואיו, ולכן החתן מתעטף בטלית בטקס עצמו. הטלית היא סמל ייחודי של התרבות היהודית, אך כאמור במובנה הדתי מיועדת לשימוש גברים בלבד. בחתונה יהודית חילונית אין צורך בטלית, בגלל האופי החילוני של הטקס. אם הטלית כסמל משמעותית לכם, התייעצו עם הרב/ה שלכם איך נכון לשלב אותה בטקס.
האם ניתן להוסיף או להשמיט מרכיבים לטקס?


חתונה יהודית- היא טקס המסמל את החלטתכם להקים בית משותף בזיקה למורשת הרחבה של תרבות עם ישראל. חתונה יהודית-חילונית היא הומניסטית - כלומר שוויונית וריבונית, על כן אתם, בני הזוג במרכזה- הטקס פונה אליכם ומלכתחילה אתם מעורבים בהכרה מלאה בבחירת סמלי הטקס מתוך הסמלים בתרבות היהודית. מתוך כך, תהליך הלימוד הנו שלב מתבקש בדרך לטקס, ובמהלכו רצוי וניתן שתגבשו את הטקס הייחודי שלכם, ותבחרו מה להוסיף, מה להשמיט, מה לומר ואיך לעשות. חתונה יהודית- היא טקס המסמל את החלטתכם להקים בית משותף בזיקה למורשת הרחבה של תרבות עם ישראל. חתונה יהודית-חילונית היא הומניסטית - כלומר שוויונית וריבונית, על כן בני הזוג במרכזה- הטקס פונה אליהם ולכתחילה הם מעורבים בהכרה מלאה בבחירת סמלי הטקס מתוך הסמלים בתרבות היהודית- לכן תהליך הלימוד הנו שלב מתבקש בדרך לטקס.

המשפחה והאורחים בחתונה היהודית-חילונית:

מהי הכתובה, ומה משמעותה ב"יהודית חילונית"?


הכתובה במסורת היהודית הדתית, היא מסמך משפטי המסדיר את יחסי הזוג, כלומר הזכויות והחובות של שני הצדדים. הבסיס לכתובה נמצא במסכת קידושין במשנה, ובאופן טבעי תוכן הכתובה מבטא את המקובל ביחסים החברתיים והזוגיים באותה התקופה. בחתונה יהודית חילונית הכתובה היא סמל לבחירתכם, שבאמצעותו בני הזוג מביעים במלל את כוונתם ההדדית, רגשותיהם וחזונם הזוגי המשותף. זוהי הכרזה חגיגית, שוויונית ומנוסח אישית, ולא מסמך משפטי מחייב (הנקרא בדר"כ הסכם קדם נישואים, ואותו אנו ממליצים לערוך בנפרד- כמקובל בתקופה המודרנית, ברוח שוויונית מלאה).
מהי ההינומה, ומה משמעותה ב"יהודית חילונית"?


המילה הינומה באה מיוונית ומופיעה לראשונה במשנה במסכת כתובות כאשר מסופר כי האישה יצאה מביתה לבית בעלה "בהינומה וראשה פרוע". חכמי התלמוד, שלא ידעו את פירוש המילה החליטו כי משמעותה צעיף, ולימים הפכה להיות כיסוי של פני הכלה. הכיסוי סימל צניעות אך גם את מעמדה של האשה ולכן בימינו יש המסתייגים מסמל זה. בחתונה יהודית חילונית אנו ממליצים להקפיד על מעמד שוויוני של האשה ולכן הינומה אפשרית בתנאי שהזוג והקהל מבין או מפרש כי זהו פריט לבוש והידור ולא מעבר.
מהי החופה, ומה משמעותה ב"יהודית חילונית"?


חופה היא סמל לבית. המילה חופה כבר מוזכרת בתנ"ך אך כנראה במשמעות שונה מזו שאנו מתכוונים אליה כיום. בתקופת חז"ל החופה הייתה סמל לבית החתן אליו נכנסת הכלה, וכבר נעשה חיבור ברור בין החופה לטקס הנישואין. בחתונה יהודית חילונית החופה היא סמל לבחירתכם, והיא מייצגת את ביתכם המשותף, שנבנה על ידיכם ושייך לשניכם. תחת החופה עומדים כל מי שבני הזוג בוחרים שיעמדו. בכל מקרה - גם במסורת הדתית אין כל הכרח או איסור הלכתי לחופה וגם לא לזהות האנשים העומדים תחתיה.
מהם הקידושין, ומה משמעותם ב"יהודית חילונית"?


הקידושין, במסורת היהודית הדתית מימי התלמוד, הוא אקט שמשמעותו משפטית בו הגבר מקבל זכות קניין על אשה והיא מקודשת לו. האקט בעליל אינו שוויוני: האשה מעתה אסורה לאחרים ואם ייולדו לה ילדים מגבר שאינו בעלה הם ייחשבו ממזרים; הגבר חופשי ואין לאישה בעלות קניינית עליו. במסכת קידושין מתוארות שלוש אפשרויות למעשה קידושין: כסף, לפחות שווה פרוטה, כיום הטבעת היא הסמל; שטר כלומר התחייבות כתובה, שהפכה לכתובה שנכתבה בארמית כדי שכולם יבינו; ביאה, כלומר קיום יחסי מין, כמקובל במסורת המקראית. ככל אקט בעל משמעות משפטית, גם לקידושין הוצמדו שני עדים (כמפורט במסכת סנהדרין). יצוין כי על אף שמדובר במעשה משפטי, המסורת הרבנית לא צירפה חובה הסתייעות בגורם שלישי בטקס הקידושין (הכוונה לממסד כלשהו או רב), אך בפועל נוצר מנהג בו אדם כלשהו מישראל - "מסדר קידושין"- כשמו כן הוא, מסייע לבני הזוג לקיים את טקס הקידושין. בחתונה יהודית חילונית קידושין הנו חלק משמעותי ומרגש בטקס בו בני הזוג מצהירים על אהבתם, נאמנותם ומחויבותם זה לזה. זו הקדשה המבוססת על לימוד ובחירה, אישית, שוויונית והדדית, באמצעות נוסח או אקט משמעותי עבור בני הזוג.
מהי טבעת הנישואים, ומה משמעותה ב"יהודית חילונית"?


במסורת היהודית הדתית, ככתוב במשנה במסכת קידושין: "האשה נקנית בשלוש דרכים... בכסף, בשטר ובביאה". בכסף, מדובר בחפץ בעל ערך סמלי של פרוטה, שלימים הפך למנהג בו הגבר עונד טבעת לכלתו כחלק ממעשה הקידושין. נהוג כי הטבעת תהיה חלקה ופשוטה ע"מ שלא ניתן יהיה להעריך נכון את שוויה, אחרת יהיה חשש שהכלה הסכימה להנשא רק בגלל ערכה היקר של הטבעת. כמו כן, החתן חייב לקנותה מכספו שלו. בטקס זה חשוב ביותר כי רק החתן מקדש, (דרך המשפט "הרי את מקודשת לי") משום שהנישואים הם מהלך בו האשה עוברת מבית אביה לבית בעלה, עיסקה בין גברים בחברה פטריארכלית. לכן, מצב בו האשה מקדשת במקביל או היא בלבד המקדשת, "אינו תופס". בחתונה יהודית חילונית, ריבונית ושוויונית, ברור כי הקידושין הם אקט הדדי. אחת הדרכים לתת פומביות לערך זה היא ע"י ענידת טבעות הדדית ואמירת משפטי קידושין אישיים והדדיים. את טבעות הנישואים יכול הזוג לרכוש יחד או לחוד והן יכולות להיות מכל סוג.
מהן שבע הברכות ומה משמעותן ב"יהודית חילונית"?


במסורת היהודית דתית, נקראות הברכות "ברכת חתנים" והן נותנות לטקס הנישואים את משמעותו הדתית. הן הוכנסו לטקס כנראה כבר בתקופת המשנה, ובתלמוד הבבלי במסכת כתובות מוצאים לראשונה את הנוסח ו בו שש ברכות בלבד. הברכה השביעית, על היין, הוכנסה בתקופת הגאונים, אם כי ייתכן שנהגו לברכה עוד קודם. את הברכות אמרו לראשונה מתחת לחופה, ולאחר מכן בכל שבעת ימי משתה הנישואים בנוכחות הגברים בלבד ובמניין. בחתונה יהודית חילונית זהו חלק מהטקס לבחירתכם, והברכות תהיינה חלק מהטקס בצורות שונות: אם בעיבוד הברכות לשפה יהודית חילונית דרך הכרת משמעותן, אם בברכות אישיות של בני משפחה וחברים ואם בברכות הדדיות האחד לשני. זהו חלק מתהליך בניית הטקס עם הרב/ה שלכם. נוסח רבני מרח"ב לשבע ברכות חילוניות-הומניסטיות: שבע הברכות אותן נברך הן מילות תודה וברכות שגובשו בנישואין יהודיים במשך דורות רבים. אנו ממשיכים וממשיכות מסורת עתיקה זו עם התאמה לזמן, לאוהבים, למקום ולבני האדם בעת שלנו.

 • נברך על היין ועל שמחת בני/בנות הזוג
 • נברך על האדם ועל היכולת שניתנה לנו, בני האנוש, להבדיל בין טוב לרע
 • נברך על עולמנו המופלא ומלא המשמעות, ועלינו, בני האדם, שניתנה לנו הזכות ליהנות ממנעמיו והוטלה עלינו החובה לשמור עליו מכל משמר.
 • נברך על האדם, השומר על צלמו, צלם האנוש, גם ברגעיו הקשים ביותר.
 • ברוכה את האנושות, המתקיימת ע"י זיווג זיווגים ולידת בנות ובנים.
 • ברוכים אתם, השותפים לשמחת הכלולות, בני המשפחה, הרעים, המכרים, וכל יושבי תבל, בברכת שמחה שלמה, ללא ידיעת צער מעתה ועד עולם.
 • נברך את כל דרי תבל, את בני הזוג ומשפחתם ואתכם, קהילת חתונה אהובה, חברים ואורחים בבריאות אין קץ, אהבת נצח, פרנסה טובה ומהנה, בשאון ילדים, בבית חם ואוהב, בזוגיות מאושרת וארוכת ימים, בצחוק, שמחה, ששון, גילה, רינה ודיצה, אהבה, אחווה ושלום ורעות.
עוד יישמע בהרי יהודה ובחוצות ירושלים, קול ששון וקול שמחה, קול חתן וקול כלה.
למה שוברים כוס, ומה משמעות המנהג ב"יהודית חילונית"?


מנהג שבירת הכוס מתחת לחופה אינו ידוע מימי התלמוד ולא מתקופת הגאונים. בתלמוד נמצא רק המלצה שלא להיות בשמחה גדולה מדיי ולכן ישנן דוגמאות לשבירת כלי זכוכית יקרים בחתונה, כדי להתעצב. כשמנהג השבירה החל להתקבע לקראת ימי הביניים, נוספה לו בדיעבד המשמעות של זכר לחורבן ירושלים, עם הפסוק אותו אומר החתן: "אם אשכחך ירושלים תשכח ימיני..." בחתונה יהודית חילונית זהו סמל לבחירתכם, בעל משמעויות שונות, למשל: ביטוי סמלי של צמיחה מתוך משברים, הבנה שחיים משותפים מורכבים מרגעים של שמחה ורגעים של עצב וקושי, סמל לאמונת הזוג בחוזק הקשר ביניהם גם ברגעי שבירה, סמל של שבירה והתחלה חדשה, מרווקות לחיים משותפים. ברוח השוויון וההדדיות אנו ממליצים על שבירת כוס ע"י שני בני הזוג, ובליווי אמירה משותפת.
מהי הכיפה, ומה משמעותה ב"יהודית חילונית"?


כיפה חובשים גברים בלבד, וביהדות הדתית היא מסמלת את אמונת האדם באלוהים ואת היותו אדם הנשמע להלכה. בתורה מוצאים חובת חבישת מגבעת לכהנים ומצנפת לכהן הגדול, בעת עבודתם בבית המקדש, אך שאר העם אינו מצווה על כיסוי ראש. חבישת כיסוי ראש במשמעות דתית של יראת שמיים מופיעה לראשונה בתלמוד, אך נראה שרק לאחר פרסום ספר ההלכות "שולחן ערוך", החלו יהודים לחבוש כיפה דרך קבע ומחוץ לתפילות בבתי הכנסת. חשוב לציין כי גם בנצרות ובאסלאם נמצא מנהגי חבישת כיסוי ראש ומאותו הטעם: ביטוי יראת שמיים ואלוהים וביטוי אדיקות דתית. בחתונה יהודית חילונית שהיא חתונה ביושרה, ללא התחפשות או העמדת פנים, הרב/ה לא יחבשו כיפה. אם לכיפה יש עבורכם משמעות מסורתית ותרבותית שאינה דתית, עורך/ת הטקס שלכם ישמח לברר זאת עימכם ולמצוא יחד את הדרך לייצג את המשמעות הזו בטקס שלכם.
מהי הטלית, ומה משמעותה ב"יהודית חילונית"?


הטלית, אריג מלבני שבכל אחת מקצותיו נמצאים חוטי הציצית, היא בגד אותו עוטים גברים דתיים בעת התפילה. השימוש בטלית הוא כדי לאפשר למתפלל להיות עם עצמו ומכאן מרוכז יותר בתפילתו. בחלק מקהילות ישראל נהוג כי הגבר ישתמש בטלית רק אחרי נישואיו, ולכן החתן מתעטף בטלית בטקס עצמו. הטלית היא סמל ייחודי של התרבות היהודית, אך כאמור במובנה הדתי מיועדת לשימוש גברים בלבד. בחתונה יהודית חילונית אין צורך בטלית, בגלל האופי החילוני של הטקס. אם הטלית כסמל משמעותית לכם, התייעצו עם הרב/ה שלכם איך נכון לשלב אותה בטקס.
האם ניתן להוסיף או להשמיט מרכיבים לטקס?


חתונה יהודית- היא טקס המסמל את החלטתכם להקים בית משותף בזיקה למורשת הרחבה של תרבות עם ישראל. חתונה יהודית-חילונית היא הומניסטית - כלומר שוויונית וריבונית, על כן אתם, בני הזוג במרכזה- הטקס פונה אליכם ומלכתחילה אתם מעורבים בהכרה מלאה בבחירת סמלי הטקס מתוך הסמלים בתרבות היהודית. מתוך כך, תהליך הלימוד הנו שלב מתבקש בדרך לטקס, ובמהלכו רצוי וניתן שתגבשו את הטקס הייחודי שלכם, ותבחרו מה להוסיף, מה להשמיט, מה לומר ואיך לעשות. חתונה יהודית- היא טקס המסמל את החלטתכם להקים בית משותף בזיקה למורשת הרחבה של תרבות עם ישראל. חתונה יהודית-חילונית היא הומניסטית - כלומר שוויונית וריבונית, על כן בני הזוג במרכזה- הטקס פונה אליהם ולכתחילה הם מעורבים בהכרה מלאה בבחירת סמלי הטקס מתוך הסמלים בתרבות היהודית- לכן תהליך הלימוד הנו שלב מתבקש בדרך לטקס.